در این مطلب قصد داریم سه مفهوم Session، Users و Pageviews از نظر گوگل را توضیح دهیم. یکی از بهترین سرویس‌های تحلیل و آنالیز وب‌سایت، سرویس Google Analytics می‌باشد.

گوگل انالیتیکس یک سرویس رایگان پیش آوری شده گوگل است که آمار بازدید کنندگان یک وب سایت را نشان می‌دهد. این دستاورد برای بازاریابان و وب مسترها برای واکاوی وب بکار گرفته می‌شود. این سیستم امکان بررسی و تحلیل ورودی‌ها، صفحات ورودی دهنده، کاربران وارد شده، فعالیت‌های کاربران، زمان حضور و مسیر خروجی آنها را ارائه می‌کند. به این ترتیب، گستره وسیعی از اطلاعات در اختیار مدیریت سایت قرار خواهد گرفت.

تفاوت بین Users ،Sessions و Pageviews

افراد بسیاری دارای وب‌سایت هستند که از ابزارهایی مانند Google analytics و … استفاده می‌کنند تا تجزیه و تحلیل دقیقی از وب سایت خود داشته باشند (مثلا کاربران بیشتر به کدام صفحات وب سایت رفته‌اند و…) این موارد در قالب تعاریفی مانند Sessions ،Users و Pageviews نمایش داده می‌شوند. اما تفاوت این سه در چیست؟

این سوالی است که فکر بسیاری از کاربران را به خود مشغول کرده یا در مواردی باعث برداشت اشتباه در مورد Sessions, Users و Pageviews شده است. بیایید با هم به مثالی که گوگل برای توضیح تفاوت این سه ارائه کرده است نگاهی بیندازیم:

فرض کنید من در اول مهر ماه به سایت شما می‌آیم، زمانی که در سایت شما هستم به “صفحه‌‌ی اصلی”، “صفحه‌ی درباره ما” و “صفحه‌ی تماس با ما” می‌روم. اگر من تنها فردی باشم که در سایت شما حضور دارد این چیزی است که Google Analytics به شما در باره Sessions ،Users و Pageviews نمایش خواهید داد:

Sessions: 1 Users: 1 Pageviews: 3

بنابر این من یک کاربر هستم، یک سشن ایجاد کردم و از سه صفحه شما بازدید کردم.

حالا فرض کنید در روز دوم مهر به سایت شما با همان دستگاه قبلی (اگر قبلا با گوشی وارد سایت شما شده بودم اکنون هم با همان گوشی وارد سایت می‌شوم) می‌آیم. و به “صفحه‌ی اصلی”، “صفحه‌ی درباره ما” و “صفحه‌ی تماس با ما” می‌روم. اگر در سایت شما فقط من باشم این چیزی است که Google Analytics به شما نمایش خواهد داد.

Session: 2 Users: 1 Pageviews: 6

Session به صورت پیش‌فرض اگر 30 دقیقه فعال نباشید ریست می‌شود. همچنین در پایان هر روز هم ریست می‌شود. چون من در دو روز متفاوت به سایت شما آمدم برای همین دو Session ثبت شده است.

چون من کوکی مرورگرم را پاک نکرده‌ام و با همان دستگاه قبلی به سایت شما آمدم، Google Analytics مرا به عنوان همان کاربر قبلی شناسایی می‌کند. اگر من با لپ تاپم به سایت شما بیایم و سپس با گوشی خود این کار را انجام دهم، این بار Google Analytics دو کاربر را نمایش خواهد داد: Users: 2

و PageView فقط تعداد صفحاتی است که بارگزاری (load) شده اند، هربار که فردی یک صفحه از وب‌سایت شما را لود می‌کند، این مورد در Pageview نمایش داده می‌شود.

امید وارم این مطلب آموزشی تفاوت‌های Sessions, Users و Pageviews به خوبی نمایش داده باشد.

منبع :analytive

دیدگاه‌ها

  1. با اینکه در این مورد اطلاعاتی داشتم ولی الان درکم بهتر شده ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.