تمام مدیران سایت، چه کسانی که سایت‌های وردپرسی دارند و چه دیگر سایت‌ها،همواره در تلاش هستند که بازدید سایت‌های خود را بالا ببرند. روش‌های مختلفی برای بالا بردن بازدید سایت وجود دارد. ولی از همه‌ آنها پر رنگ تر، بالا بردن بازدید سایت به کمک موتورهای جستجوگر به خصوص گوگل است. وقتی صحبت از سئو می‌شود، منظور بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجوگر است.

سئو به صورت خلاصه به مجموعه فعالیت‌هایی می‌گویند که متخصصین انجام می‌دهند تا سایت مورد نظر در صفحات اولیه گوگل قرار بگیرد.

سئو چیست؟

SEO (Search Engine Optimiation) یا بهینه سازی موتور جستجو به پروسه‌ی بهبود بخشیدن به جایگاه نتایج حاصل شده در جستجوی ارگانیک می‌گویند. هر چه جایگاه وبسایت در موتورهای جستجوگر مانند گوگل بالاتر باشد، آدم های بیشتری قادر به دیدن آن هستند.

تاریخچه سئو بر می‌گردد به دهه‌ی ۹۰ میلادی وقتی که موتورهای جستجوگر برای اولین بار شناخته شدند. این روزها، سئو یک استراتژی مهم و اساسی در بازاریابی، و صنعتی رو به رشد تلقی می‌شود.

اگر می‌خواهید سئو را یاد بگیرید باید خودتان را برای حجم زیادی از کارهای خلاقانه، تکنیکی و آنالیزی آماده کنید. تکنیک‌های زیادی با هدف‌های مختلفی وجود دارد؛ اما هدف اصلی کماکان یکسان هست: “بودن در میان نتایج حاصل شده‌ی اصلی در جستجوی ارگانیک”.

به زبان ساده سئو به مدیریت یک وب سایت مناسب برای مخاطب مناسب گفته می‌شود.

سئو فقط راجع به ساختار عالی و back-end تکنیکی سایت شما نیست. سایت باید دارای کیفیت بالا و محتوای بهینه سازی شده (well-optimize) و مناسب نیازهای مخاطب باشد و البته به اندازه‌ای خوب باشد که از سایت‌های دیگر به وبسایت شما لینک بدهند.

آیا سئو سخت است؟

موتورهای جستجو از جمله گوگل، بینگ، یاهو و … سایت‌ها را بر اساس الگوریتم‌های مختلف رتبه بندی می‌کنند. آیا ما قادر به تشخیص این الگوریتم‌ها هستیم؟ هم آره، هم نه.

گوگل از بیش از ۲۰۰ فاکتور رتبه بندی استفاده می‌کند که خیلی از آنها را می‌دانیم، مثلا: کیفیت محتوا، بک لینک (زمانی که یک صفحه اینترنتی به صفحه دیگری لینک می‌دهد) یا چیزهای تکنیکی مانند سرعت وبسایت. خیلی از معیارها همچنان مثل یک راز باقی مانده اند.

قطعا شما نیاز ندارید تمام فاکتورها را بشناسید تا به سایت خود امتیاز دهید. برای درک هرچه بیشتر سئو یک کاسه سوپ را تصور کنید، سه ویژگی مهم وجود دارد:

۱. کاسه نمایان‌گر  مسائل تکنیکی پشت وب سایت است. بدون یک کاسه‌ی مناسب، سوپ بر روی میز میریزد.

۲. سوپ نمایان‌گر محتوای وبسایت شما است. این مهم‌ترین قسمت است. محتوای بد = رتبه‌ی صفر. به همین سادگی.

۳. ادویه هم نمایان‌گر بک لینک های با کیفیت که قدرت وبسایت شما را بالا میبرد. آخرین ماده‌ی تشکیل دهنده ست که سوپ شما را عالی (کامل) می‌کند.

موتورهای جستجو زمانی استفاده می‌شوند که کاربر اینترنتی در حال جستجوی چیزی است و شما می‌خواهید آن « چیز » باشید. مهم نیست که شما بخواهید چیزی را بفروشید، خدمات ارائه دهید، بلاگ بنویسید، یا هر چیز دیگری. استفاده از بهبود دهنده‌ی موتور جستجو الزامی است.

وبسایت شما باید توسط موتور جستجو رتبه بندی شود. وگرنه شما می‌بازید.

تکنیک‌های سئو هوشمندانه رنکینگ شما را در صفحه‌ی نتایج یا Search Engine Result Page یا SERP ارتقا می‌دهد. رتبه بندی بالاتر به معنای ترافیک بیشتر است. وقتی ترافیک وسط بیاید به همراه خودش تحول ایجاد می‌کند.

به عبارت ساده تر اگر برنامه ای برای موفق شدن وبسایت دارید باید از سئو استفاده کنید. بعضی از ویژگی ها (شاخص ها) پیچیده تر هستند. اما گاهی اوقات موفقیت سئو بستگی به تمرین، هوش و بهترین روش (best practice) دارد.

چطوری می‌توانیم سئو را یاد بگیریم؟ آیا به کمک دیگران نیاز داریم؟

حتی تغییرات ساده و کوچک می‌تواند تاثیرات زیادی در نحوه‌ی دیده شدن سایت شما توسط موتورهای جستجو ایجاد کنید. در این مجموعه آموزش مقدماتی سئو سعی داریم موضوعات اساسی و اصول سئو را توضیح دهیم و شما قادر خواهید بود به تنهایی با سئو کار کنید.

اگر به این فکر می‌کنید که در سال ۲۰۲۰ چگونه سئو یاد بگیرید، جواب ساده ای برای شما داریم: شما احتیاج به خواندن و تمرین فراوان دارید. خبر خوب این است که میتوانید اطلاعات زیادی را به رایگان از اینترنت دریافت کنید (از جمله همین آموزش). ولی باید هوشمندانه انتخاب کنید و مهم تر از همه اینکه میتوانید در وبینارها یا کلاس های مختلفی شرکت کنید.

اگر نمی‌خواهید آنقدر خودتان را به زحمت بیاندازید یا وقت کافی ندارید، می‌توانید از مشاورهای سئو، متخصصان و شرکت‌ها کمک بگیرید. به خاطر داشته باشید که این راهها رایگان نخواهند بود.

کلمات و اصطلاحات کلیدی

 • سئوی داخلی (On-Page) و سئوی خارجی Off-Page
 • سئوی کلاه خاکستری، سئوی کلاه سفید و سئوی کلاه سیاه

سئوی داخلی و سئوی خارجی چیست؟

انجام دادن سئوی داخلی یعنی بهینه سازی وبسایت برای تاثیر بهتر در نتایج جستجوی ارگانیک. از بهینه سازی محتوا تا شاخص های تکنیکی مانند:

 • متا تگ ها
 • هدینگ ها
 • بهینه سازی تصاویر
 • محتوا
 • داده های ساخت یافته (structure data)
 • اندازه و سرعت وبسایت

… و خیلی فاکتورهای دیگر که در بخش های بعدی به آن می‌پردازیم.

سئوی خارجی شامل همه‌ی فعالیت هایی میشود که شما در راستای بهبود بخشیدم به اعتبار سایت از طریق دریافت بک لینک از سایر وبسایت ها انجام میدهید. راههای زیادی برای دریافت بک لینک ها وجود دارد:

 • ایمیل
 • محتوای مهمان در وبلاگ‌ها
 • submissions
 • شبکه های اجتماعی
 • همکاری با اینفلوئنسرها
 • نوشتن مقالات با ارزشی که دیگران علاقه مند به لینک دادن به سایت شما باشند

… و خیلی چیزهای دیگر.

سئوی کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری

ریشه‌ی کلاه سیاه در مقابل کلاه سفید بر میگردد به فیلم‌های وسترن. مثل آدم خوبها در مقابل آدم بدها. ولی این حرفها را جدی نگیرید. نظرات در مورد این شیوه ها در سئو متفاوت است.

سئوی کلاه سیاه به مجموعه کارهای غیر استانداردی اطلاق می‌شود که به بالا بردن رتبه وبسایت در صفحه نتایج کمک میکند. این دسته از کارها طراحی شده اند تا بر روی موتور جستجو بدون در نظر گرفتن فاکتورهای انسانی تاثیر بگذارند.

مثلا کلاه سیاه میتواند شما را به صفحه اول موتور جستجو در مدت زمات کوتاهی برساند ولی به احتمال خیلی زیاد موتور جستجو دیر یا زود متوجه می‌شود و وبسایت شما را جریمه و یا بلاک میکند.

سئوی کلاه سفید به مجموعه تکنیک هایی گفته میشود که بر اساس قوانین و راهنماها هستند. قسمت های اصلی کلاه سفید:

 • محتوای با کیفیت و مرتبط
 • بهینه سازی سراسری وبسایت
 • لینک سازی (لینک بیلدینگ)

سئوی کلاه سفید استراتژی بلند مدتی در جهت ارتقای تجربه‌ی کاربر در وبسایت است. به طور کلی آدم خوبی بودن در دنیای سئو و راه مناسب و درستی تلقی می‌شود.

یک عبارت دیگر هم داریم به عنوان سئوی کلاه خاکستری نامیده میشود. راهی است که ریسک کمتری نسبت به تکنیک های کلاه سیاه دارد. تکنیک های کلاه سیاه به طور واضح توسط گوگل مشخص نشده اند. بنابر این شما میتوانید هزاران کاربر بدون اینکه وبسایتتان جریمه یا باک شود به دست آورید.

در کل، شما نمیخواهید گوگل را دشمن خودتون کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.