طراحی سایت

حرفه‌ای باشید، بهترین سایت برای کسب و کار شما ضروری است!

طراحی سایت برای کسب و کار شما امروزه یک ضرورت است. ولی به این نکته توجه داشته باشید که «فقط داشتن یک سایت اهمیتی ندارد!» مهم این است که برای کسب و کار خود یک سایت به اصطلاح زنده و پویا داشته باشید.  در ادامه این مقاله به صورت مفصل بایدها و نبایدهای آنلاین شدن کسب و کار را بررسی خواهم کرد. اگر می‌خواهید یک سایت حرفه‌ای داشته باشید، لطفا این مقاله را به دقت مطالعه فرمایید. من با تجربه‌ای ۱۴ ساله در زمینه کمک به کسب و کارهای کوچک و بزرگ در سرتاسر ایران در خدمت هستم.

browser

سایت زنده و پویا خیلی مهم است!

این مسئله بسیار روشن است که هدف شما از طراحی سایت جذب مخاطبین جدید، برندینگ، تبلیغات و معرفی یکپارچه خدمات و کسب و کارتان است. برای اینکه سایت موفقی داشته باشید بایستی حرفه‌ای باشید، و نگاه ویژه‌ای به سایتتان داشته باشید. در دنیای آنلاین یکی از مهمترین ابزارهایی که به جذب مخاطب و بازدید سایت شما کمک می‌کند موتورهای جستجوگر (خصوصا گوگل) است. من این را درک می‌کنم که در ذهن شما این موضوع وجود دارد که با داشتن یک سایت (یک صفحه اینترنتی) می‌خواهید در موتور جستجوگر گوگل قرار بگیرید و از این طریق خود و خدمات خود را به گروه زیادی از مردم نشان دهید. این موضوع فقط با داشتن یک سایت محقق نمی‌شود بلکه نیاز به داشتن یک سایت حرفه‌ای دارید که برای آن برنامه داشته باشید، به چالش‌ها، هزینه‌ها و فعالیت‌هایی که پس از آماده شدن سایت خود دارید آگاه باشید. نمی‌خواهم بگویم که نمایش سایت شما در صفحه اول گوگل کار سختی است، اما می‌توانم بگویم که حضور سایت شما در صفحه اول گوگل، بدون داشتن سایتی زنده و پویا تقریبا غیر ممکن و ایده‌ای اشتباهی است!

پس بنابر توضیحاتی دادم سایت خود را به حال خود رها نکنید! قبل از داشتن یک سایت با یک مشاور حرفه‌ای صحبت کنید. و از همه مهمتر درگیر تبلیغات زرد نشوید. خیالتان را راحت کنم، اگر می‌خواهید یک سایت داشته باشید و آن را به روزرسانی (تولید محتوا، برنامه ریزی، تبلیغات و …) نکنید، بهتر است اصلا نداشته باشید و هزینه آن را در تبلیغات به شکل‌های دیگر خرج کنید.

نقشه راه طراحی سایت

پس از آنکه تصمیمتان برای داشتن یک سایت حرفه‌ای قطعی شد، حال این سؤال به وجود می‌آید که اصلا برای داشتن یک سایت حرفه‌ای باید چه کار کنیم؟ پیش نیازها چیست؟ هزینه طراحی سایت چقدر می‌شود؟ چه تضمینی وجود دارد که سایت من دچار مشکل نشود؟ پشتیبانی و رفع اشکالات فنی سایت را چه کنیم؟ بهترین روش معرفی خدمات و فعالیت‌های من چیست؟ در ادامه این مقاله این موضوعات را بررسی خواهیم کرد.

شرح نیازهای شما و بررسی کلی موضوع فعالیت و رقبا

اولین مرحله از طراحی سایت، شرح درخواست شما است. قبل از شروع به ساخت سایت باید با دقت نیاز شما بررسی شود. گاهی اوقات ممکن است به دلیل اینکه شما تجربه‌ی کافی در زمینه آنلاین ندارید، نیازتان را خیلی پیچیده کنید و این وظیفه‌ی طراح سایت است که با توجه به تجربه‌ای که دارد نیاز شما را ساده سازی کند. طبق تجرب‌ای که من داشتم در بسیاری از موراد ساده سازی نیازهای پیچیده‌ی کارفرما در فاز اول پاسخ‌ بسیار بهتری داشته است.

به عنوان مثال من یک پروژه‌ی طراحی سایت برای یک شرکت مهاجرتی داشتم. شرح نیاز اولیه کارفرما یک سیستم بسیار جامع و شخصی سازی شده برای امور مهاجرتی بود. سیستمی که دارای قابلیت گفتگوی آنلاین بین مدیر و مشتریان، سیستم مدیریت پرونده‌ها و بسیار امکان پیچیده‌ دیگر. پس از بررسی و نگاه به توانمندی و تعداد نیروهای کارفرما نهایتا به این نتیجه رسیدیم که برای فاز اول، فقط یک فرم تماس قرار دهیم و بیشتر به معرفی مجموعه آنها بپردازیم. و در واقع هزینه‌ی طراحی سایت را کاهش دهیم و بیشتر هزینه صرف تبلیغات شود. پس از ساده سازی پروژه، نتیجه بسیار مطلوبی حاصل شد. می‌توانستیم که سایت پر امکانات و پرهزینه پیاده سازی کنیم که به خودی خود بدون تبلیغات هیچ بازخوردی نمی‌داشت. پس دقت کنید در قدم اول شرح نیاز و درخواست‌ها با توجه به توانمندی و چشم انداز پیش رو یکی از مهمترین مراحل طراحی سایت است.

انتخاب نام، ثبت نام و اجاره فضا

برای داشتن یک وبسایت نیاز به یک نام اینترنتی و اجاره فضا بر بستر وب داریم. نام اینترنتی در واقع همان آدرسی است که برای رسیدن به سایت شما بایستی توسط دیگران وارد شود. مثلا darkoobweb.com یک نام اینترنتی یا دامنه (DOMAIN) است. همفکری و مشاوره در زمینه انتخاب نام بایستی توسط طراح سایت شما انجام شود. بهترین است نام سایت شما خیلی طولانی نباشد، واج آرایی مناسبی داشته باشد و در ذهن مخاطب ماندگار باشد.  پسوندهای مختلفی برای ثبت دامنه وجود دارد. مثلا .ir یا .org یا .net و … بسته به نیاز شما می‌شود از پسوندهای مختلف استفاده کرد. نام‌های اینترتی را می‌توانید به صورت سالانه خریداری کنید.

اجاره فضا یا هاست، به فضایی می‌گویند که قرار است محتویات سایت شما نظیر تصاویر، ویدئوها، کدها و … بر روی آن ذخیره شوند. این مسئله هم باید توسط طراح سایت شما بسته به حجم بازدید و چشم انداز تبلیغاتی به شما پیشنهاد شود. این مسئله را جدی بگیرید چون در سرعت سایت شما بسیار تاثیر گذار است. اگر شما از یک شرکت کم کیفیت هاست تهیه کنید ممکن است سرعت سایت شما پایین بیاید. البته به این موضوع توجه داشته باشید که کیفیت هاست یکی از مواردی است که در سرعت سایت تاثیر گذار است.

مهم: دامنه و هاست شما باید به نام شما ثبت شود!

یکی از مواردی که بعضآ کارفرماها از آن بی خبر هستند، مالکیت دامنه و هاستشان است. حتما و حتما و حتما بایستی نام دامنه و هاست به نام شما ثبت شود! به این مسئله دقت بفرمایید که بعدا دچار مسائل و مشکلات حقوقی نشوید.

قیمت دامنه در پسوندهای مختلف، متغیر است. اما اگر بخواهیم حدودی از هزینه را داشته باشیم، قیمت دامنه های بین المللی نظیر .com و .net و .org بین ۱۲ الی ۲۰ دلار است و قیمت دامنه‌های ملی .ir حدودا ۱۴ هزارتومان است.

هاست، زیرساخت و قیمت آن

به صورت کلی مسائل مربوط به فضای وبسایت را مسائل زیرساختی سایت در نظر می‌گیریم. انتخای زیر ساخت مناسب برای سایت‌ها، رابطه مستقیمی به تعداد بازدید یک سایت دارد. سه مدل زیرساخت برای سایت‌ها می‌توانید استفاده کنیم:

  1. هاست‌های اشتراکی: برای سایت‌هایی با بازدید کم استفاده می‌شود. معمولا هاست‌های اشتراکی خوش کیفیت برای سایت‌های شرکتی و شخصی و اکثر سایت‌ها به جز سایت‌های فروشگاهی مناسب است. اما در نظر داشته باشید اگر سایت شما دارای بازدید بالایی شود این مدل هاست‌ها مناسب نیست. این مسئله بایستی توسط طراح سایت و چشم انداز تبلیغاتی و کسب و کار شما به شما پیشنهاد داده شود.
  2. سرورهای مجازی: برای سایت‌هایی با بازدید متوسط از این مورد استفاده می‌شود.
  3. سرورهای اختصاصی: برای سایت‌های با بازدید بالا از این مورد استفاده می‌شود.

همانطور که گفتم برای فاز اول یک سایت، یعنی رونمایی سایت هاست‌های اشتراکی خوش کیفیت مناسب است. قیمت هاست اشتراکی سالانه حدودا بین ۳۰۰ الی ۹۰۰ هزارتومان است. بسته به کیفیت هاست‌های اشتراکی قیمت متغیر است. همچنین قیمت سرورهای مجازی ماهانه بین ۲۰۰ الی ۶۰۰ هزارتومان و همچنین سرورهای اختصاصی ماهانه از ۱ میلیون تومان شروع می‌شود.

انتخاب تکنولوژی سایت

تکنولوژی سایت در واقع نرم افزاری است که توسط آن سایت مدیریت می‌شود. سایت‌ها به صورت کلی به دو صورت قابل پیاده سازی هستند. سایت‌هایی که دارای پنل مدیریتی هستند (سایت‌های داینامیک) و افرادی که دانش برنامه ندارند می‌توانند محتوای سایت را مدیری کنند. و سایت‌هایی که دارای پنل مدیریت نیستند که به آنها سایت‌های استاتیک می‌گویند. با توجه به رشد تکنولوژی امروزه کمتر سایتی به روش استاتیک ساخته می‌شود و اکثر سایت‌ها به شکل داینامیک و دارای پنل مدیریت هستند.

سایت‌های داینامیک و دارای پنل مدیریت به دو صورت قابل پیاده سازی هستند:

سیستم‌های مدیریت محتوا چیست؟

به سیستم‌هایی که برای مدیریت محتوای سایت‌ها قابل استفاده هستد، سیستم مدیریت محتوا یا CMS گفته می‌شود. به عنوان مثال وردپرس یکی از سیستم‌های مدیریت محتوای بسیار محبوب و معروف است. من برای طراحی سایت‌های شرکتی معمولا از وردپرس استفاده می‌کنم. این سیستم اکثر نیازها را پوشش می‌دهد و از همه مهمتر در هزینه‌های زمانی و ریالی صرفه جویی می‌شود.

 

برنامه نویسی شخصی یک سایت چیست؟

زمانی که سایت شما از صفر برنامه نویسی شود، این روش را برنامه نویسی شخصی می‌گویند. معمولا هزینه‌ دو سه برابری نسبت به روش قبلی در پی دارد. گاه بعضی از کارفرماها به اشتباه فکر می‌کنند این روش بهتری است. ولی به نظر من این روش تقریبا برای همه‌ کسب و کارهایی که نیاز به سایت دارند روش مناسبی نیست.

مزایای سیستم مدیریت محتوای وردپرس

سیستم مدیریت محتوا (وردپرس)

برنامه نویسی شخصی

سیستم مدیریت محتوای وردپرس یک سیستم جهانی است. به این معنا که بسیاری از توسعه دهندگان و برنامه نویسانی ایرانی و جهانی روی این سیستم کار می‌کنند. در واقع شما وقتی از وردپرس استفاده کنید، چند صد هزار برنامه نویس دائما به روزرسانی های امنیتی و نرم افزاری مختلفی ارائه می‌کنند و شما به صورت رایگان از آن استفاده خواهید کرد. پیشنهاد من برای سایت‌های شرکتی و کسب و کارهای سیستم مدیریت محتوای وردپرس است و من برای پروژه‌های مشابه از این سیستم استفاده می‌کنم.

بایدها در طراحی سایت

در طرحی سایت حرفه‌ای یک سری مواردی وجود دارند که باید حتما رعایت شوند. با توجه به نیازی که کارفرما دارد و از همه مهمتر با در نظر داشتن تعاملی بین زیبایی سایت و کارآیی سایت این موارد در هر سایتی باید رعایت شوند. تمام تلاش طراح سایت بایستی ثبت تجربه‌ای خوشایند برای بازدیدکننده باشد. زمانی که کار با سایت شما آسان باشد، بازدیدکننده زودتر به دنبال آن چه که هست در سایت شما برسد، قطعا نتیجه مطلوبی هم برای شما خواهد داشت.

طراحی یکپارچه‌ی سایت

یک سایت حرفه‌ای و زیبا، دارای یک طراحی یکپارچه است. تمامی المان‌های سایت باید باهم ست باشند. استفاده از فضاهای خالی، رنگ‌های متناسب و موارد فنی و اصولی طراحی بایستی رعایت شوند. با رعایت این موارد منجر به این می‌شود که مخاطبان در سایت شما با میل بیشتری پیمایش کنند. صفحات مختلف سایت شما را بررسی کنند. زمان بیشتری دز سایت شما سپری کنند و در نهایت تجربه‌ خوبی برای بازدیدکنندگان ثبت کنیم.

منوی مفید و ساده

به آیتم‌هایی که در سربرگ سایت شما قرار می‌گیرد منو یا فهرست می‌گویند. در واقع منوی سایت شما سنگ بنای اصلی سایت است. طراح سایت با توجه به درخواست‌های شما وظیفه دارد ساده‌ترین و مفیدترین منو را به شما پیشنهاد دهد. این موضوع را جدی بگیرید، منوی سایت خود را پیچیده نکنید، انتخاب را برای بازدیدکننده کمتر کنید. البته اگر شما دارای خدمات گسترده‌ای هستید،‌راهکارهای بسیار زیاد و متنوعی وجود دارد که منوی سایت شما را بهینه و مفید خواهد کرد.

محتوا را جدی بگیرید

محتوای برگه‌های سایت بسیار مهم است. بیش از ۹۵ درصد از محتوای سایت‌های اینترنتی به صورت متنی هستند. شما اگر زیبا ترین و بهترین سایت را داشته باشید، بدون داشتن محتوای خوب هیچ فایده‌ای ندارد.

وظیفه‌ی طراح سایت این است که وبسایت شما را از لحاظ محتوایی هم بهینه طراحی کند. به نحوی که برگه‌های سایت شما کاملا خوانا و به عبارتی از لحاظ تایپوگرافی عالی باشند. خوانا بودن هم برای بازدید کننده و هم برای موتورهای جستجوگری نظیر گوگل.

کد نویسی تمیز و بدون خطای

یک پروژه‌ی بسیارعالی و خوب، به راحتی می‌تواند با خطاهای کوچک و کدنویسی کثیف دچار اشکالات اساسی شود. در سایت شما نباید لینک‌های خراب وجود داشته باشد. همچنین کدنویسی غیر اصولی سایت شما می‌کشد. علاوه بر خطاهای فنی، غلط‌های املایی محتوایی و خطاهایی در سمت محتوا هم جدی بگیرید.

 

سایت ریسپانسیو و مناسب برای تلفن‌های همراه

امروزه کاربرانی که با تلفن‌های همراه خود یا دستگاه‌هایی که دارای صفحه نمایش کوچکتر هستند بسیار زیاد شده‌اند. طبق تجربه‌ای که من داشتم در اکثر مواقع حداقل ۸۰ درصد بازدیدکنندگان از طریق تلفن‌های همراه خود به سایت شما می‌آیند.

طراحی ریسپانسیو به معنای طراحی چند جانبه در سایت است. به این معنی که صفحات سایت شما در تمامی دستگاه‌ها از جمله: تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها، صفحه نمایش‌های بسیار بزرگ مانند تلویزیون‌های هوشمند و … بایستی بهترین نمایش را داشته باشد.

ورود محتوای سایت

یکی از چالش‌ها در طراحی سایت، تکمیل محتوای سایت است. این وظیفه‌ی طراح سایت که با توجه به بررسی‌ شرح نیازهای شما در مراحل ابتدایی، به شما کمک کند و راهنمایی‌های لازم در مورد تکمیل اطلاعات و محتوای سایتتان را به شما ارائه کند. این محتوا شامل محتوای متنی، تصویری، ویدئویی و گاهی صوتی است.

در واقع تولید محتوای برگه‌های سایت شما به عهده شما است ولی چگونگی آن و سلسله مراتب آن بهتر است طی همفکری کارفرما و طراح سایت انجام شود. وقتی به این شکل کار شود به نظر من نتیجه بهتری خواهیم گرفت.

من در پروژه‌های طراحی سایت معمولا ورود اولیه محتوای سایت را به صورت کامل انجام می‌دهم. برخی شرکت‌ها با توجه به مفاد قرارداد ممکن است سایت را با محتوای آزمایشی به شما تحویل دهند. به نظر من این روش، روش مناسبی نیست و بهتر است از آن اجتناب کنیم.

تحویل سایت و آزمون رفع اشکالات

همواره در سیستم‌های نرم افزاری اشکالات یا باگ وجود دارد. توجه داشته باشید که رفع باگ‌های سایت باید حتما توسط طراح سایت شما یا متخصصان انجام شود. این وظیفه‌ طراح سایت است که سایت شما را پس از تحویل به مدتی گارانتی کند. معمولا اشکالات سایت زمانی که بازدیدکنندگان مختلف به سایت شما مراجعه کنند و اصطلاحا سایت شما زیر بار برود مشخص خواهد شد.

ما در پروژه‌های طراحی سایت به مدت ۶ ماه سایت‌ها را گارانتی می‌کنیم. و در این مدت سایت شما آزمایش می‌شود و هر مشکلی داشته باشد توسط ما رفع خواهد شد. مسئله گارانتی سایت را پس از تحویل جدی بگیرید.

آموزش کار با مدیریت سایت

این مرحله همزمان با تحویل سایت انجام می‌شود. طراح سایت شما موظف است به شما آموزش کار با سایت را ارائه دهد. این آموزش شامل تغییر محتوای برگه‌های مختلف سایت شما می‌باشد. آموزش کار با پنل مدیریت سایت به صورت جلسه آنلاین انجام می‌شود. مسئله مهم این است که طراح سایت شما طوری سایت را طراحی کرده باشد که به تمام محتوای سایت شامل منوها، تغییر متون، تغییر تصاویر، آموزش اضافه کردن محتوا و … دسترسی داشته باشید و بتوانید از طریق پنل مدیریت آنها را مدیریت کنید.

قیمت طراحی سایت

قیمت طراحی سایت به عوامل مختلفی وابسته است. ما سایت‌هایی را طراحی می‌کنیم که به نتیجه برسند. از همین رو ما خوب می‌دانیم که مدیریت بودجه در طراحی سایت‌ یکی از عوامل بسیار مهم در جهت موفقیت و مثمر ثمر واقع شدن پروژه است.

بنابر این قیمت طراحی سایت به عوامل مهمی وابسته است که طی مشاوره با شما به دست می‌آید. اما حداقل هزینه‌ طراحی سایت قابل محاسبه است که در ستون روبرو قرار داده‌ایم.

ما به مشتریان خود افتخار می‌کنیم و بسیار خوشحالیم که تا به امروز پس از گذشت سال‌ها به ۵۰ کسب و کار کوچک بزرگ در سرتاسر ایران خدمت رسانی کرده‌ایم. و افتخار می‌کنیم که تمام پروژه‌هایمان موفق بوده است.

 

طراحی سایت

شرکتی، شخصی و ...
تومان ۸ میلیون
شروع قیمت از
  •  

نمونه کارها

شروع همکاری

پس از ۱۴ سال تجربه در زمینه طراحی سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی و کمک به کسب و کارهای کوچک و بزرگ مختلف در سرتاسر ایران، تعامل سازنده بین کارفرما و طراح سایت تنها راهی است که یک پروژه را به موفقیت خواهد رساند. اگر طراح سایت بتواند دغدغه‌ها و تجربه کاری کارفرما را درک کند و آنها را با دانش و تجربه‌ی خود در فضای آنلاین ترکیب کند قطعا به نتیجه مطلوبی خواهیم رسید. در این مسیر اعتماد کارفرما به طراح سایت هم بسیار مهم است و در واقع یک تعامل سازنده حتما با اعتماد طرفین آمیخته است.

در این مقاله سعی کردم موارد بسیار مهمی که در یک پروژه طراحی سایت قرار دارد را توضیح دهم. لطفا در صورت وجود هرگونه ابهام یا سئوالی با ما در ارتباط باشید. با نهایت خوشحالی و آغوشی باز برای رفع ابهامات و شفاف سازی رابطه کاری با شما تلاش خواهیم کرد.

دیدگاه‌ها

  1. سلام وقتتون بخیر. ممنون واقعا عالی امیدوارم همیشه به همین خوبی پیش برید تا همیشه بتونیم از مقالات مفیدتون استفاده کنیم. با تشکر فراواااان

    1. سلام.
      ارادت دارم ممنون از شما که وقت گذاشتید و دیدگاه ارسال کردید و خوشحالم که براتون مفید واقع شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.