برای نصب جاوا شما به JDK احتیاج دارید، JDK مورد نظر خود را از این لینک دانلود کرده و مانند یک برنامه معمولی نصب کنید، سپس به مسیر زیر بروید.

Control Panel → System → Advanced system settings

سپس پنجره System Properties برای شما باز می‌شود، سربرگ Advanced را انتخاب کنید، بعد از آن Environment Variables را انتخاب کنید، پنجره Environment Variables باز می‌شود که دارای دو قسمت است، در قسمت System Variables بر روی دکمه New کلیک کنید. در پنجره باز شده در قسمت Variable name بنویسید: JAVA_HOME و در قسمت Variable value آدرس محلی که JDK را نصب کردید، قرار می‌دهید. مانند شکل زیر:

توجه داشته باشید که دکمه new در قسمت System variables را انتخاب کنید و به قسمت User variables for کاری نداشته باشید. سپس در لیست System variables گزینه Path را پیدا کرده و دکمه Edit را بزنید، سپس اگر در ویندوز 10 هستید Edit text را بزنید، در قسمت Variable value به انتهای نوشته‌ها بروید، سپس یک سمیکالن بگذارید و عبارت زیر را بنویسید.

%JAVA_HOME%\bin;

حالا cmd را باز کنید تا ببنیم جاوا به درستی نصب و معرفی شده است یا خیر، عبارت Java –version را تایپ و کلید اینتر را بزنید، اگر مشکلی نباشد ورژن برنامه را خواهید دید سپس عبارت javac –version را تایپ کرده و اینتر را بزنید تا ببینیم کامپایلر جاوا نیز به درستی نصب و معرفی شده است یا خیر.

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، برای JDK و JRE ورژن آنها چاپ شده است. پس مشکلی نیست. حالا بیاید اولین برنامه به زبان جاوا را بنویسیم. در یک درایو خود مانند درایو D یک پوشه بسازید، سپس یک فایل با پسوند جاوا ایجاد کنید، من نام پوشه خود را darkoobweb و نام فایل خود را Hooman.java گذاشته ام، لطفا به کوچکی و بزرگی حروف دقت کنید. فایل جاوای خود را با برنامه ای مانند Notepad باز کنید، و کد زیر را بزنید.

package darkoobweb; 
public class Hooman { 
public static void main(String [] args) { 
System.out.println("Salam man JAVA hastam."); 
} 
}

Package همان پوشه ای است که ایجاد کردیم، برای من darkoobweb کلاس همان فایل جاوا است که ساختیم. فایل را ذخیره کنید، سپس وارد محیط cmd شوید، وارد درایوی که پوشه در آن است شوید و کد زیر را بزنید.

javac darkoobweb\Hooman.java

حال اگر داخل پوشه خود را ببینید، فایلی هم نام با فایل .java خود خواهید دید با این تفاوت که پسوند آن .class است، این فایل بایت‌کد های شما می‌باشد، برای من این فایل Hooman.class نام دارد، حال برای اینکه بایت‌کد را اجرا کنیم دستور زیر را بنویسید:

Java darkoobweb.Hooman

در داخل cmd پیغامی که می‌خواستیم چاپ شود را می‌بینید:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.