یک قالب راست چین (RTL) وردپرس چیست؟

منظور از قالب راست چین شده چیست؟ این قابلیت چه تغییری در قالب ما ایجاد می‌کند؟ چگونه قالبی را بیابیم که این قابلیت را پشتیبانی کند؟

آیا یک وب سایت چند زبانه وردپرسی ساخته‌اید و با اصطلاحی به نام راست‌چین مواجه شده‌اید اما نمی‌دانید مفهوم آن چیست و چه بلایی سر قالب شما می‌آورد و از این بابت نگران هستید؟

نیازی به نگرانی نیست، ما در این مقاله به سوالات شما پاسخ خواهیم داد و همه چیز را در مورد زبان‌های راست‌چین و تاثیری که بر روی طراحی وب سایت شما خواهند گذاشت را برسی خواهیم کرد. اما در ابتدا باهم خواهیم دید زبان راست‌چین (RTL) چیست؟

منظور از پشتیبانی زبان‌ راست‌چین چیست؟

زمانی که متنی را به زبان انگلسی و بسیاری از زبان‌ها دیگر می‌نویسیم این کار را از چپ به راست انجام می‌دهیم، اما در این بین زبان‌هایی در کشورهای مختلف جهان نیز وجود دارند که نوشتار آنها از راست به چپ انجام می‌شود. مانند زبان فارسی، عربی، اردو، عبری و…

این بدان معنا است که تمام موارد نوشتاری در کشورهایی که از این زبان‌ها استفاده می‌کنند از راست به چپ انجام می‌شود، مانند: روزنامه، کتاب، بیلبورد، دکمه‌های یک صفحه در گوشی‌همراه و صد البته وب سایت‌های آنها، همه این موارد از راست به چپ قرار می‌گیرند و مردم این کشورها نیز انتظار دارند چنین چیزی را ببینند.

به زبان ساده‌تر اگر وب‌سایتی را با یکی از این زبان‌های راست‌چین ( RTL از راست به چپ نوشته می‌شوند) ساخته‌اید، باید اطمینان یابید که تمام محتوای درون وب‌سایت شما که به کاربر نمایش داده خواهند شد از راست به چپ به نمایش درآیند، برعکس حالت پیش فرض که همه چیز از چپ به راست به نمایش در می‌آید.

همان طور که در مثال بالا می‌بینید با راست چین شدن وب سایت، طرح و ترکیب بندی قالب وب سایت نیز تغییر کرده است. مانند آنکه وب‌سایت را جلوی آینه گرفته باشیم یا به صورت افقی آن را بر گردانده باشیم. خوش‌بختانه ساخت یک وب‌سایت که قابلیت راست‌چین شدن را پشتیبانی کند به وسیله وردپرس بسیار ساده است.

زمانی که از وردپرس برای ساخت یک وب سایت استفاده می‌کنید، می‌توانید از قالبی استفاده کنید که از زبان‌های راست چین پشتیبانی کند به این ترتیب وب‌سایت شما می‌تواند به راحتی به یک وب سایت RTL تغییر شکل دهد.

یک قالب وردپرسی که قابلیت پشتیبانی راست‌چین شدن را دارد، به شما اجازه می‌دهد همه چیز را در وب سایت خود به فرمت راست‌چین تبدیل کنید، نه تنها متون بلکه طرح و ترکیب وب سایت را نیز می‌توان به فرمت راست‌چین تبدیل کرد.

چرا این موضوع اهمیت دارد ؟

می‌توانید تصور کنید که یک فرد ایرانی چه احساس بدی پیدا می‌کند، زمانی که یک وب سایت به زبان فارسی، طرح و ترکیبی چپ به راست را داشته و تمام لینک‌ها و دکمه‌های مهم در وب سایت در سمت مخالف باشد؟ مانند آن است که همه چیز را وارونه می‌بیند.

زمانی که این افراد از وب سایت‌هایی که به زبان خودشان ساخته شده‌اند دیدن می‌کنند، انتظار دارند نوشته‌ها از راست به چپ شروع شده باشند و آنها نیز خواندن را از راست به چپ آغاز کنند. مانند وقتی که یک فرد انگلیسی زبان انتظار دارد وب سایتی که به زبان انگلیسی ساخته شده است، نوشته‌ها و طرح و ترکیب بندی وب سایت از چپ به راست باشد.

با استفاده از قالب وردپرسی که قابلیت پشتیبانی راست‌چین شدن را نیز دارا است، شما به انتظارات این افراد در این کشورها به صورت خوبی پاسخ داده‌اید، به استانداردها و سنت‌های آنها احترام گذاشته‌اید و حس خوبی را در آنها ایجاد می‌کنید که این کار باعث ایجاد اعتبار بیشتر برای برند و تجارت شما خواهد شد.

این کار زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که شما می‌خواهید یک وب سایت چند زبانه ایجاد کنید، به این دلیل که اکثر کسانی که این وب‌سایت‌ها را می‌سازند فراموش می‌کنند زبان‌های راست‌چین را پشتیبانی کنند و یا اینکه فقط متون را راست‌چین می‌کنند در صورتی که باید طرح و ترکیب قالب نیز تغییر کند.

چگونه قالبی را بیابیم که قابلیت پشتیبانی راست‌چین را دارا باشد؟

یک قالب وردپرسی که قابلیت پشتیبانی راست‌چین شدن را دارا است، حاوی دو فایل css خواهد بود یکی
style.css
و دیگری
style-rtl.css
یا
rtl.css
که نسخه معکوس
style.css
است و این قابلیت را به وب‌سایت می‌‌دهد، که به فرمت راست‌چین تغییر شکل دهد.

خبر خوب این است که اغلب قالب‌های رایگان و غیر رایگان وردپرس، راست‌چین شدن را پشتیبانی می‌کنند. راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانیم از طریق آن دریابیم آیا قالب مورد نظر ما راست‌چین شدن را پشتیبانی می‌کند یا خیر. ساده‌ترین راه خواندن توضیحات قالب است.

برای مثال: زمانی که می‌خواهید قالبی را از فروشگاه‌های مجازی مانند ThemeForest خریداری کنید، در صفحه مربوط به قالب توضیحاتی در باره قابلیت‌ها و ویژگی‌های این قالب راخواهید دید، در این توضیحات نوشته شده است که آیا این قالب راست‌چین شدن را پشتیبانی می‌کند یا خیر، همچنین اگر قالب مورد نظر ما با افزونه WPML سازگار بود این بدان معنا است که قابلیت راست‌چین را پشتیبانی می‌کند. راه دیگر آن است که با فروشنده قالب مستقیما تماس بگیرید و از او سوال کنید.

چگونه قابلیت راست‌چین را در وردپرس فعال کنیم؟

زمانی که اطمینان حاصل کردید، قالب شما قابلیت پشتیبانی از راست‌چین شدن را داراست، می‌توانید به این شکل این قابلیت را فعال کنید. وارد داشبورد وردپرس خود شوید؛ به قسمت setting رفته سپس وارد general شوید؛ زبان قالب پیش‌فرض را به زبان راست‌چینی که می‌خواهید(برای مثال: فارسی) تغییر دهید سپس بر روی دکنه save کلیک کنید.

اگر قالب شما راست‌چین شدن را پشتیبانی کند، وردپرس از
css
راست‌چین استفاده خواهد کرد تا وب سایت شما را راست‌چین کند، این امر باعث تغییر در طرح و ترکیب قالب شما حتی داخل محیط داشبورد خواهد شد. اگر این تغییرات را مشاهده نکردید به احتمال زیاد قالب شما راست‌چین شدن را پشتیبانی نمی‌کند.

همچنین می‌توانید از افزونه RTL Tester برای چک کردن سازگاری قالب و افزونه‌های مورد نظر خود استفاده کنید. استفاده از افزونه WPML کارها را برای شما بسیار راحت‌تر خواهد کرد مخصوصا زمانی که دارید متن و محتوا برای وب سایت خود ایجاد می‌کنید. این افزونه از طرح وترکیب بندی راست‌چین و چپ‌چین پشتیبانی می‌کند بدون اینکه نیاز باشد شما خود را با جزیات تکنیکی زیادی درگیر کنید.

جمع بندی:

هنگام ساخت یک وب سایت چند زبانه اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما برای تمام مخاطبین از همه کشورها جذاب باشد. در غیر این صورت ممکن است بازدید کنندگان شما در عرصه بین المللی برداشت نا مناسبی از کسب و کار و نام تجاری شما داشته باشند.

به این نکته نیز توجه کنید شما باید قالبی را انتخاب کنید که نه تنها قابلیت پشتیبانی از زبان‌های راست‌چین را دارا است، بلکه دارای طراحی واکنش‌گرا نیز باشد و به راحتی بتوان امکانات دل‌خواه را به آن اضافه کرد (شخصی سازی کرد).

دارکوب وب به شما این اطمینان را می‌دهد که تمامی قالب‌ها و افزونه‌های فروشی در دارکوب وب چه از لحاظ ترجمه‌ی کلمات و چه از لحاظ ترکیب بندی، به صورت کاملا اصولی و استاندارد برای فارسی زبانان آماده شده اند.

پیشنهاد می‌کنم این مقالات هم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

۱ ستاره۲ ستاره۳ ستاره۴ ستاره۵ ستاره
(ستاره دهید)
Loading...
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook