به بخش افزونه وردپرس خوش آمدید.

در این قسمت از سایت به افزونه‌های وردپرس پرداخته‌ام. همانطور که می‌دانید با کمک افزونه‌های وردپرس می‌توانید امکانات مورد نظر خود را به سایت وردپرسی خود اضافه کنیم.

افزونه وردپرس چیست؟

افزونه وردپرس یا پلاگین وردپرس، مواردی هستند که به کمک آنها می‌توانیم امکانات سایت وردپرسی خود را ارتقا دهیم. همانطور که می‌دانید سیستم مدیریت محتوای وردپرس به صورت پیش فرض یک سری امکاناتی در اختیار شما قرار می‌دهد. حال فرض کنید برای راه انداری فروشگاه اینترنتی می‌خواهید از وردپرس استقاده کنید. برای افزودن امکان فروشگاه اینترنتی باید سراغ افزونه‌ها در وردپرس برویم و یک افزونه که این امکان را به ما می‌دهد نصب کنیم. مقاله مرتبط: “همه چیز در مورد افزونه‌های وردپرس

انواع افزونه‌های وردپرس

همانطور که در قسمت قالب‌های وردپرس گفتیم، افزونه‌ها هم دقیقا مانند قالب‌ها هستند:

۱. افزونه‌های رایگان وردپرس: افزونه‌های رایگان در وردپرس معمولا به افزونه‌هایی گفته می‌شود که در مخزن اصلی وردپرس (wordpress.org) قرار دارند. این افزونه‌ها معمولا تمام امکانات یا بخشی از امکانات خود را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌دهند. افزونه‌های رایگان وردپرس را به سادگی آب خوردن می‌توانید نصب و ره اندازی کنید. در ادامه همین آموزش نصب و راه‌اندازی افزونه‌ها را باهم کار می‌کنیم.

۲. افزونه‌های نال شده (nulled) وردپرس: افزونه‌های تجاری در وردپرس معمولا دارای قفل نرم افزاری هستند. به زبان ساده‌تر افزونه‌های تجاری در وردپرس معمولا لایسنس دارند و شما نمی‌توانید بدون داشتن لایسنس آن‌ها را فعال کنید. افزونه‌ نال شده در وردپرس به افزونه‌های تجاری‌ای گفته می‌شود که در سطح اینترنت برای دانلود موجود است که اگر لایسنس داشته باشد، لایسنس آن غیر فعال شده است یا به عبارت دیگر نال شده است.

۳. افزونه‌های تجاری یا پریمیوم وردپرس: افزونه‌هایی وجود دارد که برای نصب و راه‌اندازی آن‌ها، ابتدا باید آن افزونه‌ها را بخرید. یعنی به ازای دریافت افزونه‌ باید هزینه پرداخت کنید. معمولا این سری افزونه‌ها در مارکت‌های فروش افزونه‌ وردپرس مثل codecanyon.net موجود است. توجه: بعضی از افزونه‌ها نسخه رایگان آنها در مخزن اصلی وردپرس با امکانات محدود وجود دارد و برای فعال شدن تمام امکانات باید نسخه تجاری آنها را تهیه کنید، به این افزونه‌ها اصطلاحا فریمیوم (freemium) می‌گویند.

بهترین و کاربردی‌ترین افزونه‌های وردپرس

با گذشت سال‌ها از انتشار وردپرس تاکنون، متخصصان و توسعه دهنده‌گان زیادی افزونه‌های بسیار کاربردی‌ای را منتشر کرده‌اند. من در این قسمت بهترین افزونه‌های بهینه‌سازی سایت، سئو، اسلایدر، صفحه سازها و … را معرفی و مقایسه می‌کنم. پس اگر به دنبال لیستی از کارآمدترین افزونه‌های وردپرس هستید، این قسمت می‌تواند به شما کمک کند.

🚦 افزونه وردپرس چیست؟

افزونه وردپرس مواردی هستند که با کمک آن‌ها می‌توانیم امکانات سایت وردپرسی خود را ارتقا دهیم.

🚦 انواع افزونه‌های وردپرس چیست؟

سه مدل افزونه وردپرس داریم. افزونه‌های رایگان، افزونه‌های نال شده و افزونه‌های تجاری(پریمیوم) یا فریمیوم.

🚦 افزونه نال شده وردپرس چیست؟

افزونه‌ نال شده در وردپرس به افزونه‌های تجاری‌ای گفته می‌شود که در سطح اینترنت برای دانلود موجود است که اگر لایسنس داشته باشد، لایسنس آن غیر فعال شده است یا به عبارت دیگر نال شده است.

🚦 آیا از افزونه نال شده استفاده کنیم؟

خیر. هرگز از افزونه‌های نال شده استفاده نکنید. معمولا افزونه‌های نال شده دارای کدهای مخرب هستند. از افزونه‌های نال شده فقط برای آزمایش افزونه استفاده کنید. حتما افزونه‌های نال شده را در نمونه آزمایشی سایت خود نصب و آزمایش کنید.

🚦 بهترین افزونه‌های وردپرس چیست؟

افزونه‌های سئو، افزونه‌های بهینه‌سازی سرعت سایت، افزونه‌های بهینه‌سازی پایگاه داده و تصاویر، افزونه ووکامرس و …