به دنبال سئوی سایت وردپرس خود هستید؟

در این مقاله لیست بهترین افزونه‌های سئوی وردپرس را جمع‌آوری کردم. مواردی مانند schema، تغییر مسیرها، افزودن ویژگی alt تصاویر، فهرست مطالب و دیگر موارد و امکاناتی که به سئوی سایت کمک می‌کند.

در چند سال اخیر چیزهای یادی تغییر کرده است. به نظرم من RankMath اخیرا بیشتر و بهتر از Yoast جواب می‌دهد (با توجه به نظرات کاربران). گوگل از schema بیشتر استفاده می‌کند (بسیاری از افزونه‌های اسکیمای وردپرس منسوخ شدند). و از همه تاثیر هسته حیاتی وب بر رتبه بندی گوگل، قواعد بازی را تغییر گسترده داده است.

من در این مقاله فقط افزونه‌هایی که به سئوی وردپرس کمک می‌کند را معرفی کردم. توجه داشته باشید سرعت سایت یکی از عوامل تاثیر گذار در سئو استو مورد ۱۴ مربوط به افزایش سرعت سایت وردپرس است. همچنین می‌توانید لیست بهترین افزونه‌های بهینه‌سازی سرعت سایت وردپرس را مطالعه بفرمایید.

شما می‌توانید هر تعدا افزونه سئو که می‌خواهید نصب کنید، هر بلایی که می‌خواهید سر سایتتون بیارین، برای گوگل این اهمیت دارد که شما سایت پر سرعتی داشته باشید و همواره سایت شما دارای محتوای سازمان یافته (استراتژیک) باشد. کلمات کلیدی سایت شما به هم مرتبط باشند. به صورت خلاصه گوگل دلش می‌خواهد با کمک شما خیلی سریع‌تر و راحت‌تر مطالب سایت شما را بفهمد و پاسخ جستجوی کاربران را بهتری و دقیق‌تر دهد.

گوگل دلش می‌خواهد با کمک شما خیلی سریع‌تر و راحت‌تر مطالب سایت شما را بفهمد و پاسخ جستجوی کاربران را بهتری و دقیق‌تر دهد.

۱. Rank Math

این افزونه رایگان است. به نظر من با توجه به تغییرات در سال‌های اخیر این افزونه بهتر از دیگر افزونه‌های سئو کار می‌کند. من خودم از این افزونه استفاده می‌کنم. مهمترین دلیلم این است که سرعت این افزونه بسیار بهتر از دیگر افزونه‌هاست.

 • سرعت بالاتری نسب به سایر افزونه‌های سئو مانند YOAST.
 • همه‌ی ویژگی‌های YOAST PRO در نسخه رایگان این افزونه وجود دارد.
 • تبلیغات اذیت کننده در پنل مدیریت ندارد (کاربران YOAST اغلب از پلاگین Hide SEO Bloat plugin برای راحت شدن از شر تبلیغات آن استفاده می‌کنند).
 • اضافه کردن خودکار ویژگی alt به تمام تصاویر
 • نسخه غیر رایگان این افزونه تجزیه و تحلیل خیلی خوبی از گوگل سرچ کنسول به شما می‌دهد.
 • دارای نصب کننده آسان و از همه مهم‌تر امکان مهاجرت خودکار از Yoast به RankMath
 • از هر نوع اسکیمایی (schema) پشتیبانی می‌کند. من خودم از اسکیمای سوالات متداول زیاد استفاده می‌کنم.
سئوی وردپرس

۲. Schema Pro

این افزونه رایگان نیست. تجربه کاربران در گروه‌های وردپرسی نشان داده این استفاده از این افزونه در کنار RankMath کارایی را بسیار بالاتر می‌برد.

اگر از RankMath استفاده می‌کند به هیچ عنوان اجباری برای استفاده از این افزونه نیست. این افزونه فقط مکمل بهتری‌ست. ته

بسیار افزونه وردپرس در زمینه ریچ اسنیپت‌های وردپرس وجود دارد. اما اغلب آن‌ها یا به درستی کار نمی‌کنند، یا کدهای ضعیفی دارند. مثلا کسی میدونه برنامه نویس افزونه WP Rich Snippets چی شد؟ افزونه‌ی محبوب وردپرس که یهو نابود شد اصلا نفهمیدیم چی‌ شد؟

من معمولا علاقه‌ای به معرفی افزونه‌های غیر رایگان ندارم (به دلیل قیمت دلار و درد سر تهیه لایسنس اصلی)، اما این افزونه واقعا چیز خوبی است. این افزونه متعلق به شرکت Brainstorm Force (توسعه دهندگان قالب Astra) است. استفاده از آن کمی سخت‌تر از امکان اسکیما در Rank Math است.

اگر به دنبال افزونه رایگان مشابه این افزونه هستید طبق تحقیقی که من کردم، WP Recipe Maker به درستی اسکیمای سوالات متداول را دارد. همچنین مورد بعدی در همین مقاله.

توجه کنید، گوگل گفته اگر سایتی در اسکیمای خود دچار خطا باشد آن سایت جریمه می‌شود. پس به دقت این کار را انجام دهید و همینطوری بی تحقیق افزونه‌ها را بالاهم بالاهم نصب نکنید.

۳. Structured Content

این افزونه رایگان است. اگر شما از RankMath استفاده نمی‌کنید و نمی‌خواهید پول به افزونه Schema Pro دهید، این افزونه رایگان به نظرم به دستی اسنیپت سوالات متداول را به سایت شما اضافه می‌کند.

توضیح کوتاه روش استفاده:

 1. افزونه را نصب کنید.
 2. به ویرایش یک پست یا برگه بروید.
 3. سوال جواب خود را اضافه کنید (بین ۳ الی ۸ عدد).
 4. اگر از افزونه کش استفاده می‌کنید کش را پاک کنید.
 5. سپس از طریق گوگل سرچ کنسول لینک را چک کنید (اگر بلد نیستید این لینک را بخوانید).

۴. LuckyWP Table Of Contents

این افزونه رایگان است و با کمک آن می‌توانید فهرست مطالب به سایت وردپرس خود اضافه کنید.

طبق اعلامیه گوگل اضافه کردن فهرست مطالب تاثیر به سزایی در رتبه‌بندی سایت‌ها دارد.

Ensure that long, multi-topic pages on your site are well-structured and broken into distinct logical sections. Second, ensure that each section has an associated anchor with a descriptive name (i.e., not just “Section 2.1”), and that your page includes a table of contents which links to individual anchors.

Google

فهرست مطالب یا TOC چه مزایایی دارد؟

 • فهرست مطالب در موتور جستجوی گوگل به شکل اسنیپت کاربر را راهنمایی می‌کند.
 • به سادگی کاربر می‌تواند با انتخاب عنوان به بخش مربوطه هدایت شود. گوگل به آن انچر(anchor) می‌گوید.
 • سایت‌های دیگر می‌توانند به بخش خاصی از مقاله شما لینک بدهند.
 • افراد می‌توانند بلافاصله چیزی که می‌خواهند را پیدا کنند و آن را مطالعه کنند و زمان بیشتری در سایت شما باشند.

اگر شما نمی‌خواهید از افزونه استفاده کنید، یا اگر از وردپرس استفاده نمی‌کنید و به هر دلیلی مقاله را تا اینجا خواندید، می‌توانید با استفاده از HTML/CSS این کار را بکنید. من کد فهرست مطالب HTML را در گیت‌هاب قرار دادم.

۵. افزودن خودکار ویژگی alt به تصاویر

افزونه Automatic Image Alt Attributes رایگان است. وردپرس قبلا به صورت خودکار ویژگی alt را به تصاویر اضافه می‌کرد. اگر شما از قالبی استفاده می‌کنید که اینکار را انجام نمی‌دهد، یا در ابزارهای مختلف سئو پیامی مبنی بر وجود نداشت ویژگی alt به تصاویر دارید این افزونه به شما کمک می‌کند.

این افزونه از نام فایل عکس شما استفاده می‌کند و آن را به عنوان alt قرار می‌دهد. در این حالت شما فقط زمانی که عکس می‌خواهید آپلود کنید باید نام عکس را معناگرا انتخاب کنید (بهتر است انگلیسی باشد).

اگر شما از افزونه Rank Math استفاده می‌کنید، این افزونه خودش این امکان را دارد.

۶. Google Site Kit

این افزونه رایگان است و متعلق به شرکت گوگل است. این افزونه ابزارهایی مانند گوگل سرچ کنسول، گوگل آنالیتیکس، گوگل پیج اسپید، گوگل ادسنس را در یک افزونه در اختیار شما قرار می‌دهید.

در واقع شما به این افزونه نیازی ندارید. به نظرم از سایت‌های اصلی سرچ کنسول و اینها استفاده کنید بهتر است. اما اگر سایتی طراحی کردید و می‌خواهید به کارفرما تحویل دهید این مورد می‌تواند به درد بخورد.

۷. Republish Old Posts

این افزونه رایگان است. این افزونه در واقع کمی خبیثانه عمل میکند و تاریخ نوشته‌های سایت شما را به روز می‌کند و باعث می‌شود محتوای شما تازه به نظر برسد.

این یک روش آسان و ابتدایی در سئو برای افزایش نرخ کلیک در جستجوی گوگل است. البته احتمالا مردم تعجب می‌کنند که چرا محتوای شما قدیمی بود. بنابر این کمی هوشمندانه این کار را انجام دهید.

۸. Broken Link Checker

این افزونه رایگان است و به نظرم بهترین افزونه برای چک کردن لینک‌های خراب و اصلاح آنهاست. در ابتدایی‌ترین مراحل سئو نقش لینک‌ها در سایت است. پس همواره چک کنید که لیک‌های سالمی داشته باشید. وجود لینک‌های خراب نمره سئوی سایت شما را کاهش می‌دهد.

توجه: این افزونه به صورت مداول لینک‌های سایت شما را چک می‌کند که باعث افزایش مصرف منابع هاست شما می‌شود. حتما بعد از مصرف این افزونه را غیرفعال کنید.

۹. Quick Page/Post Redirect

این افزونه رایگان است. هنگامی که شما پیوند یکتای پستی را تغییر می‌دهید، با کمک این افزونه پیوند یکتای قبلی به صورت خوکار به پیوند جدید هدایت می‌شود. اگر از افزونه Rank Math یا Yoast استفاده می‌کنید نیازی به نصب این افزونه ندارید.

۱۰. Anti-Spam

این پلاگین رایگان است. اسپم باعث خراب شدن سایت شما + کند شدن هاستینگ یا سرور شما می‌شود. با کمک این پلاگین می‌توانید از اسپم جلوگیری کنید.

۱۱. افزایش سرعت وردپرس

همانطور که می‌دانید سرعت سایت باعث بهبود رتبه سئوی سایت می‌شود. در مجموعه مقالات سرعت وردپرس به صورت مفصل افزایش سرعت سایت وردپرس را توضیح داده‌ام.

تمام شد…

اگر شما هم تجربه‌ای در زمینه سئوی وردپرس داشتید، در دیدگاه‌ها برای من بفرستید. این مقاله همواره بروزرسانی می‌شود.

اگر به نظر شما این مقاله مفید بود، اشتراک گذاری این مقاله منو بسیار خوشحال می‌کنه. همچنین می‌تونید نظرتونو در دیدگاه‌ها برای من بذارید، نظرات شما انرژی بخش است. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.