فهرست

آموزش php مقدماتی قسمت نهم

خوب نبودخوبخیلی خوبعالیخیلی عالی (5٫00 از 1 رای)
نویسنده: پوریا پرهامی
تاریخ ارسال: ۱۶ / دی / ۱۳۹۵

حال که مطالب جلسه گذشته را فرا گرفتیم، یک url فرضی خواهیم ساخت.

چنین لینکی وجود ندارد، اما روی لینک به کلیک کنید و در نوار آدرس، آدرس ایجاد شده را ببینید.

کاملا صحیح  ایجاد شده است و درست همان چیزی چاپ می‌شود که می‌خواهیم .
اگر بخواهیم از فانکشنی که در یک صفحه php وجود دارد داخل صفحه دیگری استفاده کنیم چه کاری باید انجام دهیم ؟؟؟
از include یا require ، include_once ، require_once استفاده می‌کنیم.

تفاوت آنها در این است که اگر از include استفاده کنید، اما صفحه مورد نظر وجود نداشته باشد، برنامه هم چنان به کار خود ادامه خواهد داد. اما در هنگام استفاده از require اگر صفحه وجود نداشته باشد می‌گوید “هی صفحه مورد نظر وجود نداره و این صفحه خیلی مهمه”، برای مثال در صفحه‌ای که مربوط به اتصالات دیتابیس شما می‌باشد بهتر است از reqire استفاده کنید .
Include_once() فقط یک بار عمل اینکلود را انجام می‌دهد و اگر دوباره بخواهیم این عمل انجام شود این کار انجام نخواهد شد .
فکر می‌کنم عمل کرد require_once نیز مشخص شده باشد.
من ۳ فایل php ایجاد می‌کنم به نام‌های

سپس از این صفحه‌ها در صفحه سوم خود یعنی includes استفاده می‌کنم :

Page Redirection :

فرض کنید کاربر می‌خواهد وارد سایت ما شود، اگر اطلاعات را اشتباه وارد کرد باید او را یه یک صفحه مشخص و اگر درست وارد کرد به صفحه‌ی دیگری راهنمایی کنیم.

برای این کار از header استفاده خواهیم کرد.

در مثال فوق هر موقع به صفحه‌ی redirect.php برویم بدون معطلی به صفحه basic.php انتقال خواهیم یافت.

کار با فرم :

دو فایل php می‌سازم اولی form.php نام دارد، داخل آن فرمی قرار دارد که اطلاعات را با متد post ارسال می‌کند. بعد از زدن دکمه submit در این صفحه به صفحه formProcessing.php منتقل می‌شویم، در formProcessing.php اطلاعات دریافت و چاپ می‌شوند.

برای اینکه ببینیم چه چیزی در $_POST قرار دارد می توانیم آن را print_r کنیم، می‌دانیم که چگونه از $_POST اطلاعات را بگیریم اما مشکل اینجاست که ممکنه است اصلا اطلاعات پست نشده باشند در این صورت با خطا مواجه می‌شیم، برای رفع خطا چک می‌کنیم اگر دکمه سابمیت زده شده بود (اگر دکمه سابمیت زده شود مقدار کلید سابمیت، سابمیت خواهد بود. پس می‌توانیم با isset آن را چک کنیم ).آنگاه چک کن اگر username ست شده بود مقدار آن داخل متغییر username قرار گیرد (می توانید همان لحظه چاپش کنید ) در غیر این صورت داخل متغییر username کلمه default قرار گیرد.
برای password نیز همین کار را کردم

بعد از آن به این دو خط کد می‌رسید این دو خط همان کار if else را برای ما انجام می‌دهند، قسمت اول شرط یک شرط بولین است یعنی جواب یا true یا false می‌باشد. سپس علامت سوال بعد از آن کاری که اگر جواب true بود می‌خواهیم انجام شود را می‌نویسیم‌، بعد علامت دو نقطه بعد از آن کاری که اگر شرط false بود می‌خواهیم انجام شود را می‌نویسیم. اگر مستقیما وارد صفحه formProcessing.php شوید می‌بینید که مقادیر دیفالت برای ما چاپ می‌شوند و منظور مرا بهتر متوجه می‌شوید.
اگر بخواهیم یک فرم تنها را پروسس کنیم چگونه این عمل را انجام دهیم ؟؟
برای این کار آدرس همان صفحه را در action فرم قرار می‌دهیم، در مثال زیر من چک می‌کنم اگر submit زده شد مقدار username , password در داخل متغییرهای username , password قرار گیرد سپس اگر username ما برابر پوریا و password برابر ۲۲۲ بود به صفحه basic.php برو در غیر این صورت پیام خطا چاپ شود.

همین طور صفحه‌ای به نام includedFunctions.php ساختم که در آن فانکشنی برای ریدایرکت کردن ایجاد شده است، در کد بالا می‌بینید که این صفحه را include_once کردم.

با عضویت در خبرنامه ی دارکوب وب، مقالات و آموزش های جدید به ایمیل شما ارسال میشود. همین حالا ایمیل خود را وارد کنید.
تعداد افرادی که تاکنون عضو شده اند:
102 نفر
کانال اطلاع رسانی دارکوب وب در تلگرام کانال تلگرام دارکوب وب

هنوز دیدگاهی ارسال نشده است. شما می‌توانید اولین نفری باشید که دیدگاه خود را بیان می‌کنید.