موضوع: برنامه نویسی تاریخ انتشار: 12 ماه قبل

حالا که این مطالب را فرا گرفتیم بیاید با هم یک url فرضی بسازیم.

چنین لینکی وجود ندارد اما روی بینک به کلیک کنید و در نوار آدرس آدرس ایجاد شده را ببینید کاملا صحیح و ایجاد شده و درست همان چیزی چاپ میشود که می خواهیم .
اگر بخواهیم از فانکشنی که در یک صفحه php وجود دارد داخل صفحه دیگری استفاده کنیم چه کاری باید انجام دهیم ؟؟؟
از include یا require ، include_once ، require_once استفاده می کنیم ، تفاوت آنها در است اگراز include استفاده کنید اما صفحه مورد نظر وجود نداشته باشد برنامه هم چنان به کار خود ادامه می دهد اما در هنگام استفاده از require اگر صفحه وجود نداشته باشد می گوید هی صفحه مورد نظر وجود نداره و اون صفحه خیلی مهمه ، مثلا صفحه ای که مربوط به اتصالات دیتابیس شماست reqire می شه.
Include_once() فقط یک بار عمل اینکلود را انجام میدهد و اگر دوباره بخواهیم این عمل انجام شود این کار را نمی کند .
فکر می کنم عمل کرد require_once درگر مشخص شده باشد.
من ۳ فایل php اجاد می کنم به نام های

سپس از این صفحه ها در صفحه سوم خودم یعنی includes استفاده می کنم :

Page Redirection :

فرض کنید کاربر می خواهد وارد سایت ما شود ، اگر اطلاعات را اشتباه وارد کرد باید اورا یه یک صفحه و اگر درست وارد کرد به صفحه ی دیگری راه نمایی کنیم . برای این کار از header استفاده می کنم .

در مثال فوق هر موقع به صفحه ی redirect.php برویم بدون معطلی به صفحه basic.php انتقال خواهیم یافت.

کار با فرم :

دو فایل php می سازم یکی به نام form.php که داخل آن یک فرم قرار که اطلاعات را با متد post ارسال می کند بعد از زدن دکمه submit در این صفحه به صفحه formProcessing.php منتقل می شویم ، در formProcessing.php اطلاعات دریافت و چاپ می شوند.

برای اینکه ببینیم چه چیزی در $_POST قرار دارد می توانیم آن را print_r کنیم ، می دونیم چطور از $_POST اطلاعات و بگیریم اما مشکل اینجاست ممکنه اصلا اطلاعات پست نشده باشن در این صورت با خطا مواجه می شیم ، برای رفع خطا چک می کنیم اگر دکمه سابمیت زده شده بود (اگر دکمه سابمیت زده شود مقدار کلید سابمیت ، سابمیت خواهد بود پس می توان با isset آن را چک کنیم ).آنگاه چک کن اگر username ست شده بود آن را داخل متغییر username بریز (می توانید همان لحظه چاپش کنید ) در غیر این صورد داخل متغییر username کلمه default را قرار بده .
برای password نیز همین کار را کردم

بعد از آن به این دو خط کد می رسید این دو خط همان کار if else مارا انجام میدهند ، قسمت اول شرط ما که یک شرط بولین است یعنی جواب یا true یا false می باشد سپس علامت سوال بعد از آن کاری که اگر جواب true بود می خواهیم انجام شود را می نویسیم ، بعد علامت دو نقطه بعد از آن کاری که اگر شرط false بود می خواهیم انجام شود را می نویسیم. اگر مستقیما وارد صفحه formProcessing.php شوید می بینید که مقادیر دیفالت برای ما چاپ میشود و منظور مرا بهتر متوجه می شوید.
اگر بخواهیم یک فرم تنها را پروسس کنیم چگونه این عمل را انجام دهیم ؟؟
برای این کار آدرس همان صفحه را در action فرم قرار میدهیم ، در مثال زیر من چک میکنم اگر submit زده شد مقدار username , password را داخل متغییرهای username , password قرار بده سپس اگر username ما برابر پوریا و password برابر ۲۲۲ بود به صفحه basic.php برو در غیر این صورت پیام خطا چاپ می شود.

همین طور صفحه ای به نام includedFunctions.php ساختم که در آن فانکشنی برای ریدایرکت کرد ایجاد کردم ، در کد بالا می بینید که این صفحه را include_once کردم.

اشتراک گذاری:
http://darkoobweb.com/?p=991

درباره نویسنده پوریا

سلام. من پوریا هستم. به برنامه نویسی علاقه مندم. حدود دو سال است در سامانه‌ی آموزشی خدماتی دارکوب وب فعالیت می‌کنم. امیدوارم آموزش‌هایی که در وب‌سایت قرار می‌دهم برای شما مفید باشد. موفق باشید. {^}

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *