موضوع: ابزارها تاریخ انتشار: 10 ماه قبل

چگونه وضعیت گیت ریپازیتوری را چک کنیم ؟

گیت بش را باز کنید و وارد پوشه روت پروژه های خود شودید ، برای من my-git ،سپس وارد fromscratch بشید که باهم ساختیم ، حالا اگر با دستور git status وضعیت را چک کنید می بینید که فایلی برای کامیت وجود ندارد ، من ۳ فایل به نام های darkoobweb2 darkoobweb3  و darkoobweb4 می سازم ، دارکوب وب دو را کامیت می کنم اما دوتای دیگر را نه ، حالا بیاید وضعیت را چک کنیم ، می بینید که گیت به ما نام دارکوب وب ۳ و ۴ را نشان می دهد و میگوید ، این دو فایل untrack  هستند.

pic32Git

دارکوب وب ۳ را اد می کنم ، حالا وضعیت را با دستور git status –s چک می کنم ، می بینید که یک A بزرگ و؟؟  در کنار داکوب وب ۳ و دارکوب وب ۴ چاپ شده است ، A به این معنی است که فایل ما add شده و علامت ?? ها به این معنی است که فایل توسط گیت track  نشده و untrack  است.

pic33Git

حال بیاید در دارکوب وب ۳ تغییری ایجاد کنیم ، من این فایل را با دستور vi باز می کنیم و متن دیگری زیر متن قبلی اضافه می کنم ، سپس فایل را ذخیره می کنم .

حالا وضعیت را چک کنید ، می بینید که M کنار دارکوب وب ۳ آمده است ، M به این معناست که فایل تغییر کرده است ، اما باید این تغییر نیز add و commit شود .

pic34Git

چگونه تاریخچه کامیت ها را چک کنیم  ؟

بیاید یک فایل به نام Hooman  ایجاد کنیم و به آن محتوا بدهیم ، خوب حالا دستور  git log را وارد کنید ، می بینید که تاریخ چه ای از کامیتهای من را نمایش می دهد .

pic36Git

اگر می خواهید تاریخچه فایل خواصی را ببینید ، میتوانید از دستور git log esme file استفاده کنید.

اگر بخواهم دو کامیت آخر را ببینیم ، می توانیم از git log –n 2 –oneline استفاده کنید.

pic37Git

 

شاخه های گیت :

خوب وارد پوشه اصلی پروژه ها شوید سپس وارد fromscratch شوید که باهم ساختیم ، اگر دقت کنید ، گیت به شما می گوید که در شاخه اصلی و در ریپازیتوری frimscratch هستید.

برای ساخت یک شاخه دیگر می توانید از درستور git branch esm استفاده کنید و برای رفتن به شاخه ساخته شده از دستور git checkout esm beranch استفاده کنید .

معمولا شاخه هایی که ایجاد می شوند اینها هستند :

Release ,Development,feature

در قسمت بعد درمورد pull و push  صحبت خواهیم کرد.

اشتراک گذاری:
http://darkoobweb.com/?p=555

درباره نویسنده پوریا

سلام ، من پوریا هستم با جاوا آشنایی دارم به هوش مصنوعی و امنیت علاقه مندم و امید وارم آموزش هایی که در وب سایت قرار می دم برای شما مفید باشه ، موفق باشید {^}

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *