موضوع: ابزارها تاریخ انتشار: 1 سال قبل

چگونه وضعیت گیت ریپازیتوری را چک کنیم ؟

گیت بش را باز کنید و وارد پوشه روت پروژه های خود شودید ، برای من my-git ،سپس وارد fromscratch بشید که باهم ساختیم ، حالا اگر با دستور git status وضعیت را چک کنید می بینید که فایلی برای کامیت وجود ندارد ، من ۳ فایل به نام های darkoobweb2 darkoobweb3  و darkoobweb4 می سازم ، دارکوب وب دو را کامیت می کنم اما دوتای دیگر را نه ، حالا بیاید وضعیت را چک کنیم ، می بینید که گیت به ما نام دارکوب وب ۳ و ۴ را نشان می دهد و میگوید ، این دو فایل untrack  هستند.

pic32Git

دارکوب وب ۳ را اد می کنم ، حالا وضعیت را با دستور git status –s چک می کنم ، می بینید که یک A بزرگ و؟؟  در کنار داکوب وب ۳ و دارکوب وب ۴ چاپ شده است ، A به این معنی است که فایل ما add شده و علامت ?? ها به این معنی است که فایل توسط گیت track  نشده و untrack  است.

pic33Git

حال بیاید در دارکوب وب ۳ تغییری ایجاد کنیم ، من این فایل را با دستور vi باز می کنیم و متن دیگری زیر متن قبلی اضافه می کنم ، سپس فایل را ذخیره می کنم .

حالا وضعیت را چک کنید ، می بینید که M کنار دارکوب وب ۳ آمده است ، M به این معناست که فایل تغییر کرده است ، اما باید این تغییر نیز add و commit شود .

pic34Git

چگونه تاریخچه کامیت ها را چک کنیم  ؟

بیاید یک فایل به نام Hooman  ایجاد کنیم و به آن محتوا بدهیم ، خوب حالا دستور  git log را وارد کنید ، می بینید که تاریخ چه ای از کامیتهای من را نمایش می دهد .

pic36Git

اگر می خواهید تاریخچه فایل خواصی را ببینید ، میتوانید از دستور git log esme file استفاده کنید.

اگر بخواهم دو کامیت آخر را ببینیم ، می توانیم از git log –n 2 –oneline استفاده کنید.

pic37Git

 

شاخه های گیت :

خوب وارد پوشه اصلی پروژه ها شوید سپس وارد fromscratch شوید که باهم ساختیم ، اگر دقت کنید ، گیت به شما می گوید که در شاخه اصلی و در ریپازیتوری frimscratch هستید.

برای ساخت یک شاخه دیگر می توانید از درستور git branch esm استفاده کنید و برای رفتن به شاخه ساخته شده از دستور git checkout esm beranch استفاده کنید .

معمولا شاخه هایی که ایجاد می شوند اینها هستند :

Release ,Development,feature

در قسمت بعد درمورد pull و push  صحبت خواهیم کرد.

اشتراک گذاری:
http://darkoobweb.com/?p=555

درباره نویسنده پوریا

سلام. من پوریا هستم. به برنامه نویسی علاقه مندم. حدود دو سال است در سامانه‌ی آموزشی خدماتی دارکوب وب فعالیت می‌کنم. امیدوارم آموزش‌هایی که در وب‌سایت قرار می‌دهم برای شما مفید باشد. موفق باشید. {^}

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *